Rzeka wdziera się do miasta
20 July 2009 11:15 PM
Sądeczanie doskonale znają to miejsce. Po jednej stronie al. Piłsudskiego wjeżdża się na osiedle Wojska Polskiego na wysokości Szkoły Podstawowej nr 21, po przeciwnej jest przystanek autobusowy. Obok niego ścieżka wydeptana wzdłuż nadbrzeżnych zarośli. Do nie dawna była ze dwadzieścia metrów dłuższa, jednak teraz kończy się nad urwiskiem. Ludzie z osiedla przychodzą tu coraz częściej i coraz bardziej są zatrwożeni. W sobotę odebraliśmy telefon jednej z mieszkanek, która obserwuje to, co robi rzeka od kilku tygodni.

- Brzeg się obsuwa cały czas, a nie widzę, by jakiekolwiek służby się tym przejmowały - mówiła pani Grażyna. - Na jednej informacji prasowej się skończyło, a sprawa jest poważna.

Po powodzi w 2001 roku podobna rzecz stała się z Kamienicą trzy kilometry w stronę Nawojowej. Rzeka zabrała potężny kawał brzegu w Zawadzie i zmieniła koryto, podsuwając się w kierunku domów i boisk sportowych. Po drugiej stronie ta kże poczyniła spustoszenie. Z Małej Góry runęło do wody wielkie osuwisko. W ciągu weekendu nie mieliśmy możliwości porozmawiać z osobami, w których gestii leży administrowanie brzegami rzeki i badanie ich stanu technicznego.

- Po pierwszych sygnałach, kilka miesięcy temu, na miejsce pojechał zarówno prezydent miasta, jak i dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg - mówi rzecznik Urzędu Miasta, Małgorzata Grybel. - Wiem, że sprawa w trybie pilnym została zgłoszona do dyrekcji gospodarki wodnej.
Po powodziowych ulewach pod koniec czerwca, niewiele brakowało, by Kamienica znów wystąpiła z koryta w okolicach Bulwaru Narwiku. To jednak jest ujarzmiona obwałowaniem. Tam, gdzie umocnień nie ma, woda może robić, co chce. I być może po następnych ulewach, znów urwie kawałek skarpy w okolicach osiedla Wojska Polskiego.
/Dziennik Polski (WCH)/

Więcej w Dzienniku Polskim
sadeckie.pl - Nowy Sącz, Gorlice i Limanowa
portal z informacjami regionalnymi z powiatów nowosądeckiego, gorlickiego i limanowskiego. Wszystko o tutejszym sporcie, imprezach, rozrywce, zabytkach, turystyce, edukacji, komunikacji i firmach.


<