Bieg po endorfiny
19 October 2007 10:17 AM
Czarnych górali z Rytra opanowała mania biegania. Drugiej tak licznej reprezentacji maratończyków nie ma chyba żadna inna miejscowość w Europie, a może i na świecie. Trzynastu pasjonatów biegów skończyło koszycki bieg mieszcząc się w pierwszej trzechsetce zawodników.
Maciej Szczepanik przejechał maraton na rolkach w 41 minut. Był dwudziesty piąty. Marian Ryżak pobiegł w pół-maratonie i stanął na mecie dwudziesty po godzinie i 17 minutach. Robert Tomasiak przebiegł 42 kilometry w 3 godziny i 9 minut. Był 76. To piękne wyniki biorąc pod uwagę fakt, że w maratonie startowało 458 biegaczy, w pół-maratonie – 649, a w biegu na rolkach – 159.

– Ryterskie bieganie zaczęło się kilka lat temu od… odchudzania jednego z naszych kolegów – mówi Marek Tokarczyk. – Truchtał najpierw sam, później dołączyli następni. Najpierw śmiali się z nas, mówili, że się wygłupiamy. Teraz nikt już nie dziwi się gdy widzi w Rytrze że ktoś biega chodnikiem czy szlakiem. Prawie w każdej rodzinie jest ktoś, kto biega…

W maratonach zaczęli startować na próbę – przez koleżeński zakład. Pan Marek rzucił pół–żartem hasło: może spróbujemy? Inni nie dowierzali, że dystans 42 kilometrów jest do pokonania dla amatorów. Okazało się jednak, że byli w błędzie.

– Zadebiutowaliśmy we Wrocławiu, w 2001 roku, po sześciu miesiącach przygotowań i udało się – dodaje maratończyk.

Oczywiście były kryzysy – jak podczas każdego biegu. – Przy trzydziestym piątym kilometrze zawsze jest kryzys. Sztuka w tym, aby równomiernie rozłożyć siły i przetrwać złe chwile. Widziałem ludzi, których od linii mety dzieliło dosłownie dwieście metrów i nie dali rady pokonać tej odległości. To dopiero dramat…

W ostatnich dniach października w Rytrze odbędzie się doroczny Bieg Bejorów pod Górę (bejor w miejscowej gwarze znaczy głupek).
– To ludzie z ogromnym poczuciem humoru. Od tego biegu właśnie wszystko się zaczęło. Sami taką nazwę wymyślili, nawet koszulki sobie przygotowali z takim napisem. Biegają, a później bawią się przy ognisku – mówi wójt Rytra Władysław Wnętrzak.


Więcej w Gazecie Krakowskiejsadeckie.pl - Nowy Sącz, Gorlice i Limanowa
portal z informacjami regionalnymi z powiatów nowosądeckiego, gorlickiego i limanowskiego. Wszystko o tutejszym sporcie, imprezach, rozrywce, zabytkach, turystyce, edukacji, komunikacji i firmach.


<